Palócbokréta Hagyományőrző Egyesület
Cím: 3240 Parád, Kossuth út 128.
E-mail: paraditurizmus@gmail.com
Vezető: Horváth Géza 30/709-7583
Adószámuk: 18574131-1-10

1960. óta működik együttes a községben, egyesületté 1995. április 9-én alakult át, 57 alakuló taggal. A csoport több mint 50 éves fennállása alatt részt vett minden olyan kulturális rendezvényen, amelyet a Palóc tájegység különböző községeiben, városaiban rendeztek.

A szülőföldjét szerető és még jobban megismerő együttes évtizedek óta munkálkodik a palóc hagyományok megőrzésén, a néprajzilag még hitelesebb feltámasztásán és bemutatásán.
Az idős asszonyok útmutatásával maguk készítette és varratta gyönyörű népviseletben elevenítik fel a palóc népszokásokat a farsangtól a húsvétig, a május köszöntőtől az adventig, a karácsonyi betlehemezésig terjedő ünnepkörben.
Az egyesület nagy figyelmet fordít a palóc tárgyi kultúra emlékeinek megőrzésére. Parádon paraszt-bútorokat, szőtteseket, háztartásban használatos edényeket, viseleteket bemutató állandó kiállítást segítettek berendezni a Tájházban. A csoport nőtagjai művelik és átadják utódaiknak a régi hímzések, viseletek készítésének tudományát. A palócföldi hagyományok őrzésére, megóvására és továbbéltetésére alakult az egyesület.

A fiatal lányok pántlikát, a férjezettek díszes csipkét, az idős asszonyok pedig karimát viselnek, a szoknyájuk rózsás kasmír anyag, fehér köténnyel. A férfiak bő gatyát, díszes inget, mellényt, kalapot hordanak.

A színpadi koreográfiák látványosak és figyelemfelkeltők, a csodálatos, színes népviselet miatt. Minden egyes tag saját ruhát visel, amelyet a környezetükben élő öregektől vásárolnak, vagy velük készíttetik, hisz ők azok, akik tudják, hogy milyen a valódi palóc népviselet.
Az egyesület tagjai hetente egy alkalommal próbálnak, de ezen alkalmak mindig nagyon vidámak és bensőségesek.

A parádi palócok legfontosabb, leglátványosabb nyári programja a "Palócföldi Vigasságok" című rendezvény, melyen a környéken fellelhető tánc- és hagyományőrző csoportok mutatkoznak be, itt az egyesület házigazdaként vesz részt.
A csoport fennmaradása nagyon fontos, mert általuk a palóc hagyományok megmaradnak, ápolják és vigyáznak rájuk, mert velük vagyunk és leszünk egész emberek.
"A hagyományőrzés a nép számára olyan, mint fának a gyökér - tud mibe kapaszkodni."
Munkájuk során eredeti forrásokból kutatják fel és állítják össze műsorszámaikat etnográfusok, koreográfusok és népzenekutató szakemberek segítségével.
Ugrás az oldal tetejére
|