TÁJHÁZ
Helyszín: Parád, Kossuth út 53.
Aktuális információk: Parád honlapja
Jegyárak:
Felnőtt:
Gyermek, nyugdíjas:
KEDVEZMÉNYES LEHETŐSÉG, HA PARÁD HÁROM KIÁLLÍTÓHELYÉRE (Asztalos Johák fafaragó kiállítása, Palóc ház, Tájház) ELLÁTOGAT, AKKOR ELÉG EGY HELYEN MEGVÁLTANI A KEDVEZMÉNYES JEGYET, MELY MIND A HÁROM KIÁLLÍTÓHELYRE ÉRVÉNYES.
Jegy a három helyre:
Mindhárom kiállítóhelyen ingyenes tárlatvezetés.

2000-ben, a Millennium tiszteletére gyűjtötte a kiállítás anyagát a parádi Nyugdíjas Klub közössége, mely a településen fennmaradt, megmaradt palóc viselet és életmód tárgyi eszközeit mutatja be. Látható egy eredeti nyoszolya (ágy) a hozzátartozó kellékekkel, eredeti parádi dunyha, párnák (fejelek), derékalj, szalmazsák, lepedő, sátorlepedők. Számos vászonból készült ruha, törölköző, asztalterítők, tarisznyák, valamint a menyasszonyi kelengyeláda, mely a palóc házak egyik legjellegzetesebb, leginkább fennmaradt darabja. A palóc viselet több ruhadarabja, a sok alsószoknyás, bő ingvállas ruhák, az arany és ezüst csipke fejviselet, valamint a fekete színű ruhák, melyet ötven felett hordtak a nők.


A férfiak vászon ruházata, majd a háború után elterjedt piccses nadrág, posztó mellény és még számos ruhadarab állít emléket a XIX. és XX. század első felében használt viseleteknek.
Megtekinthetőek a kenderfeldolgozás eszközei, a kendertörő, a tiloló, a gereben, a guzsaly, a motolla, a gombolyító, a csőrlő, orsó, vetélő és a szövőszék (eszváta). Rokkán leginkább gyapjút fontak.
Látható a mosóteknő, mángorló, sújkoló – a korabeli mosás eszközei, valamint gyerekbútorok az ülcsik, etetőszék, bölcső is.

Ugrás az oldal tetejére
|