Bejelentés



Parád idegenforgalmi és turisztikai látványosságai, szolgáltatásai
A látnivalókat képen is megnézheted, de a beszélgetéseket semmi sem pótolja.

MENÜ

Ingyenes Angol online nyelvtanfolyam kezdőknek és újrakezdőknek.
+
Ingyenes tanulmány:
10 megdöbbentő ok, ami miatt nem megy az angol.










ASZTALOS JOHÁK NÉPI FAFARAGÓ HAGYATÉKI KIÁLLÍTÁSA

ÉS A PALÓC ÚT SZEKRÉNYGALÉRIÁJA

 

Helyszín: Parád, Kékesi út 2.

Aktuális információk: Parád honlapja

Nyitva:

Hétfő: szünnap

Keddtől-vasárnapig: 10-16 óráig


Jegyárak:

Felnőtt:

Gyermek, nyugdíjas:


KEDVEZMÉNYES LEHETŐSÉG, HA PARÁD HÁROM KIÁLLÍTÓHELYÉRE (Asztalos Johák fafaragó kiállítása, Palóc ház, Tájház) ELLÁTOGAT, AKKOR ELÉG EGY HELYEN MEGVÁLTANI A KEDVEZMÉNYES JEGYET, MELY MIND A HÁROM KIÁLLÍTÓHELYRE ÉRVÉNYES.

Jegy a három helyre:

 

Mindhárom kiállítóhelyen ingyenes tárlatvezetés.


Bejelentkezés (csoportoknál célszerű): 30/416-3550

 

 



Asztalos Johák Parádon, palóc családban született 1924-ben, 1980-ban halt meg.

Szabadidejét eleinte a pásztorfaragás töltötte ki, majd később a palóc élet nehézségeit, szépségeit illetve a betyárvilág legendáit örökítette meg fába vésve életnagyságú szobraiban, domborműveiben, kisplasztikáiban.
Az 1960-as évektől a mester lakásán
működött a kiállítás, melyet özvegye vitt tovább. Majd pedig a felesége halála után, 2006-ban kerültek a megmaradt alkotások a Parádi Önkormányzat tulajdonába, amely jelenleg is működteti a kiállítótermet.
A mester 1973-ban a Palócasszony gyermekkel című munkájáért a
Nemzeti Galéria Nívó díját, 1978-ban pedig a Népi iparművész címet kapta meg, de több művét is díjazták kiállításokon. Pl. a Vadászkupa alkotása ezüst emlékérem elismerésben részesült.
Sok nóta és a néphagyomány mellett már a mester szobrai is őrzik a régi betyárvilág emlékét.
Vidróczki Marci és Pintér Pista, a Mátra és a Bükk betyárjai. Rózsa Sándor az Alföld, Sobri Jóska pedig a Dunántúl, a Bakony híres betyárja volt.



A palóc élet és a betyár világ mellett érdekelte a történelmi múlt is, melyet táblaképeken meg is örökített.A Vérszerződést és a Csodaszarvas legendáját egy-egy évforduló alkalmából készítette, emlékezve a történelem ezen időszakára.

A kiállításon többek között látható egy cigány házaspár, egy hadirokkant szobra mellett egy díjnyertes alkotása is, melyet II. Rákóczi Ferenc 300. születésnapja alkalmából készített, mely a Rákóczi szabadságharcnak állít emléket. Az 1976-os pályázaton ez a munkája első helyezést ért el. Táblakép sorozat mutatja be a föld megmunkálását a szántástól a cséplésig, és a palóc lakodalmi jeleneteket is.

Asztalos Johák emlékét megérdemelt tisztelet övezi, hiszen még életében igyekezett alkotásait együtt tartani, halála után pedig özvegye tartotta fel utána az akkor még magángyűjteményt. A mester óhaja vált valóra azzal, hogy lányától az önkormányzat vásárolta meg az örökséget.



A kiállítóterem teret biztosít a Palóc út Szekrénygaléria kiállításának is. Kortárs népi iparművész által készített bútorok, és további népi iparművészek, kézművesek és a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet termékei tekinthetők meg.



Ugrás az oldal tetejére












Ingyenes honlapkészítő
Profi, üzleti honlapkészítő
Hirdetés   10
Végre értem amit angolul mondanak nekem, és megértik amit mondok.

KÖSZÖNÖM NOÉMI!