Gesztenyefasor
Feltöltés alatt...
A Károlyiak nem csak építészeti örökséget hagytak ránk, hanem természeti kincseket is.
Károlyi Gyula nemcsak neves vadász, az ő érdeme Parádfürdő parkosítása 1883-ban. Tevékenységének ma is élő bizonyítékai a fürdőpark százesztendősnél idősebb fái, melyeket még Jámbor Vilmos kertész ültetett, és ő honosította meg a Sándor-réti almásban a szabolcsi jonatán almát is.
Károlyi Gyula igen kedvelte a gesztenyefákat, melyekből sokat telepített a Parád környéki utak mentén. Így Parádfürdő és Recsk, Parád és Parádsasvár között és az Ilona-völgyben is kilométereken keresztül gesztenyefák magasodtak az utak mentén.

A gesztenyefák adták a Károlyi birtok úthálózatának a jellegzetességét. Nem csupán az utakat szegélyezték a kedvelt fákkal, hanem Parádsasvár felett egy gesztenyésligetet is telepítettek.
A gesztenyefák zöme már nincs meg, de az Ilona-völgyben Parádfürdőről indulva először hársfák övezik az utat, utána pedig gesztenyefák.
A híres fasorok mára már megtépázottak, csak részben láthatóak. Az 1880-as évek óta bizony a természet, és az emberi civilizáció, közlekedési hatások is tettek róla, hogy a valamikori védett fasorok mostanra már ritkább képet mutatnak.
Forrás: Csiffáry Gergely és Cs. Schwalm Edit: Parád (Száz magyar falu könyvesháza)
Fotó: Csikós Csaba
|